En Güzel Tatil Planında Denizli Çıkışlı Karadeniz Turları

Denizli çıkışlı Karadeniz turları, Türkiye’nin geri kalanından farklıdır. Türkiye’nin tümünü ziyaret eden katılımcılar özellikle Karadeniz turunu en beğenilen turlar arasında ilk 3 sıranın içine yerleştirir. Karadeniz’i farklı kılan, puslu ve yemyeşil yaylaları, loş kanyonlardan aşağı serbestçe akan dereleri, folkloru ve kendine has insani kültür zenginliğidir. Burası, gizemini ve sırlarını genellikle kendine saklayan, ancak bir kez keşfedildiğinde, ilham verici ortamıyla ziyaretçileri tekrar tekrar çeken, Türkiye’nin en ilginç bölgesidir.

En Güzel Tatil Planında Denizli Çıkışlı Karadeniz Turları
En Güzel Tatil Planında Denizli Çıkışlı Karadeniz Turları

Karadeniz turu denince Rize’nin yaylaları, Trabzon’un coşkun akan dereleri akla gelir. Bu şehirler elbette görülmeye değer noktalar arasında ilk sıradadır. Ancak Amasya, Türkiye’nin en çekici ilçelerinden biridir ve değeri pek bilinmez. Yöneticileri MÖ 120’de Sinop’a taşınana kadar Pontus Krallığı’nın ilk başkentiydi. Yeşilırmak’a bakan tarihi Osmanlı evleri, sudan sarkan kemerli pencerelere sahiptir. Irmağın kenarına dizilmiş evleri İtalya’daki Venedik şehrini andırır.

 

Karadeniz Turu Yerli Yabancı Turistler Tarafından En Beğenilen Tur Seçildi

Karadeniz; coşkun müzik ve dans gelenekleriyle Karadeniz insanı, coğrafyanın ve çevrenin şekillendirdiği bir kültüre sahiptir. Keskin bir mizah duygusuna sahip olan Karadeniz insanı, pratik ve kıvrak zekasıyla yüzyıllardır zorlu doğa şartlarının üstesinden gelmeyi başarmıştır.

Denizli çıkışlı Karadeniz turları arasında Safranbolu kaçırılmayacak bir duraktır.  Türkiye’deki en iyi 19. yüzyıl Osmanlı evlerinden yaklaşık 800 kadarıyla Unesco’nun Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Safranbolu bölgesidir. Birçoğu dönem oteli veya pansiyonu olarak güzel bir şekilde restore edilmiştir. Safranbolu, adından da anlaşılacağı gibi safranı ile de ünlüdür. İlginç etnik dükkanlar ve kültürel cazibe merkezleri vardır. Kasabanın odak noktası olan 1780’den kalma çok güzel bir camisi bulunur.

 

Denizli Hareketli Karadeniz Turu ile Yepyeni Maceralar ve Keşifler

Trabzon Sümela Manastırı, Karadeniz bölgesinin en görkemli yeridir. Gökyüzü ve yeryüzü arasındaki bir çıkıntının üzerinde, kükreyen suların üzerindeki dik bir kaya yüzünün yarısına kadar tünemiş, yükselen, yedi katlı bir yapıdır. Burada Yerleşik son keşişler, 1923’teki nüfus mübadelesinde Yunanistan’a geri götürüldü. Oraya varmak, 1 km uzunluğundaki bir orman yolunda zorlu bir yürüyüştür.

Denizli çıkışlı Karadeniz turları içinde Kurtuluş savaşı yıllarında özel bir öneme sahip Samsun yer alır. Burada keşfedilmemiş birçok plaj, koy ve bozulmamış balıkçı köyü bulunmaktadır. Bozulmamış yeşil, nemli vahşi doğa, eski kaleler ve kiliseler, peri masalı ormanları ve yerel kaynaklarla dolu köylerden oluşan bir ziyafete götürür.