Denizli Çıkışlı Turlar: Kaz Dağları Esintisi

Denizli çıkışlı turlar ile Kaz Dağları esintisine merhaba diyebilirsiniz. Muhteşem doğa manzaralarıyla dikkat çeken adresleri, en popüler yerleri, tepeleri, türbeleri, hanları, müzeleri ve günübirlik kullanım alanlarıyla dikkat çeken Kaz Dağları mutlaka gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerden birisidir. Birçok şelalesi, muhteşem yürüyüş alanları, piknik alanları sayesinde doğal bir gezi fırsatını elde edebilirsiniz.

Denizli Çıkışlı Turlar: Kaz Dağları Esintisi
Denizli Çıkışlı Turlar: Kaz Dağları Esintisi

Kaz Dağlarında başlayan rota Cunda Adası ve Şeytan Sofrası ile devam etmektedir. Oksijen seviyesinin, denizden gelen nemin ve dağ yüksekliğinin oldukça fazla olduğu Kaz Dağlarında 800’den fazla bitki çeşidi de mevcuttur. Kızılçamdan meşeye, köknardan ağaç sansarına çeşitli bitki çeşitlerini ve hayvanları da görebilirsiniz.

Kazdağı Milli Parkında Muhteşem Doğa Manzaraları

Denizli çıkışlı turlar kapsamında Kaz Dağı rotası katılan herkesi bir hayli mutlu etmektedir. Özellikle de Bakanlar Kurulu tarafından 1993 yılında milli park ilân edilen Kazdağı Milli Parkı oksijenini denizdeki yosunlardan almaktadır. Çeşitli ve güzel yürüyüş parkurlarıyla, Sarıkız, Karataş ve Baba tepesi olmak üzere 3 büyük ve eşsiz manzaraya sahip olan tepeleriyle, kontrollü bölgelerde yapılmasına izin verilen kamp alanlarıyla eşsiz bir tur keyfi sunmaktadır. Özellikle de bilgi dağarcığınızı genişleterek gittiğiniz takdirde burada onlarda bitki çeşidine ve daha önce hiç görmediğiniz hayvan yelpazesine de rastlayabilirsiniz. Muhteşem yürüyüşler yapabilir, bol bol temiz hava alabilir ve eşsiz doğa fotoğrafları çekilebilirsiniz.

Şeytan Sofrası Sizleri Bekliyor

Balıkesir’in Ayvalık beldesinde yer alan ve hem eşsiz güzelliğiyle hem de eşsiz tarihiyle dikkat çeken Şeytan Sofrası, Denizli çıkışlı turlar sayesinde kolayca varabileceğiniz bir adrestir. Kumsallarıyla, doğal güzellikleriyle muhteşem bir yapıya sahiptir. Her gideni kendine hayran bırakan Şeytan Sofrası eşsiz hikâyesiyle de dikkat çekmektedir. Hikaye 1500’lü yıllara ve Osmanlı’ya dayanmaktadır. O dönemlerde bölgede yaşayan Rumlardan biri kiliseden kovulur. Kovulduktan sonra bir tepeye yerleşir. Bu olaydan 1 yıl sonra halk şiddetli bir kuraklıkla karşı karşıya kalır. Nedeninin kovulan Rum olduğu düşünülerek bu Rum öldürülmek istenir. Haberi duyan Rum zengin bir sofra kurar ve halka ziyafet çektirir. Kuraklıktan ötürü aç olan halk yemek yemeye dalarak Rum’u öldürmeyi unutur ve bunu fırsat bilen Rum oradan kaçar. Bu nedenle bölgeye Şeytan Sofrası adı verilir.